Rozmowa z windykatorem
28 marca 2019, Justyna Opoka

Rozmowa z windykatorem

Godzina 6:10, do budzika jeszcze 20 minut, do wstania co najmniej 5 drzemek, pies leży koło łóżka wiedząc, że to jeszcze nie czas na poranny spacer. 😴
Błogą ciszę rozdziera nagle nieoczekiwany hałas – telefon z nieznanego numeru. 😡😨
Kiedy już rozumiem, że to nie budzik, ostatnimi siłami woli otwieram oczy, ledwo udaje mi się po 7 sygnałach przesunąć po ekranie zieloną słuchawkę i po chwili rozumiem, że to był błąd. Błąd, który kosztuje mnie rozmowę z (nie)przemiłą osobą – windykatorem. 😥🤐
Powyższy wstęp jest trochę mniej poważny, ale w dzisiejszym artykule poruszymy temat bardzo istotny i bliski wielu osobom. Niejeden z Was miał do czynienia z sytuacją opisaną powyżej. W artykule odczarujemy działania firm windykacyjnych – w końcu pokonać strach przed Minotaurem jest trudniej niż pokonać samego Minotaura.

Standardowo, na początek SPIS TREŚCI:
1. CO TO JEST FIRMA WINDYKACYJNA?
2. DLACZEGO DŁUG MOŻE BYĆ WIRTUALNY
3. METODY DZIAŁANIA FIRM WINDYKACYJNYCH
4. DLACZEGO TRZEBA ROZMAWIAĆ Z WINDYKATOREM
5. DZIESIĘĆ PRZYKAZAŃ BEZPIECZNEJ ROZMOWY
6. PROPONOWANE ODPOWIEDZI W ROZMOWIE
7. RADZIMY SOBIE Z FIRMAMI WINDYKACYJNYMI.

Zapraszamy do lektury!

1. CO TO JEST FIRMA WINDYKACYJNA
To jest podmiot, który jak wiele innych, prowadzi działalność gospodarczą. W niej skupia się na egzekwowaniu wierzytelności pieniężnych od osób trzecich. Z reguły jakiś bank, operator komórkowy czy ubezpieczyciel zleca firmie windykacyjnej dochodzenie roszczeń od (nazwijmy to tak dla przykładu) Stefana Dłużnego. Firma windykacyjna z reguły zarabia wtedy, gdy wyegzekwuje dług od naszego Pana Stefana. Stąd też nastawiona jest na skuteczność i używa w tym celu różnego rodzaju socjotechnik, metod zastraszania, manipulacji czy po prostu uprzykrzania życia ofierze.
Najgorsze jest to, że za firmą windykacyjną stoi z reguły fundusz, do którego pieniądze przekazał inwestor, często zagraniczny. Taki fundusz skupuje długi i zleca firmie windykacyjnej serwisowanie portfela wierzytelności, czyli ściąganie długów. W ten sposób ktoś obcy wzbogaca się na często bezbronnych i nieświadomych ludziach, gnębionych przez windykatorów.

2. DLACZEGO DŁUG MOŻE BYĆ WIRTUALNY
Bo tak długo, jak firma windykacyjna nie przedstawi dokumentów, nie wiemy czego dług dotyczy, skąd się wziął, jak dostał go windykator itp. Może się okazać, że pierwotny wierzyciel (np. operator komórkowy) błędnie zaksięgował wpłaty i przekazał informację o nieistniejącym zadłużeniu. Może być tak, że roszczenie jest przedawnione i wierzyciel nie może już go dochodzić na drodze sądowej, ale próbuje wymusić na Panie Stefanie zapłatę, co jest nieuczciwe. Może być tak, że windykator dzwoni do niewłaściwej osoby, która nigdy żadnego długu nie miała. Wystarczy przeczesać trochę internet lub Facebooka, żeby znaleźć mnóstwo takich historii.

3. METODY DZIAŁANIA FIRM WINDYKACYJNYCH
Telefony od 6 do 22. Telefony po rodzinie. Do zakładu pracy, znajomych.
Nieuprzejmy ton głosu windykatora, często napastliwy, podniesiony głos.
Żądanie udzielenia przez telefon danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, PESEL, data i miejsce urodzenia, nr telefonu czy adres e-mail.
Żądanie deklaracji zapłaty. Przekonywanie, że dług istnieje.
Straszenie sądem, komornikiem, nieprawdziwymi dodatkowymi opłatami.
Wskazywanie nieprawdziwych kwot do zapłaty.
Tego jest dużo więcej. Polecamy wpisać frazę „Windykator” w serwisie Youtube. Po zapoznaniu się z przykładowymi nagraniami zrozumiecie, z kim macie tak naprawdę do czynienia.

4. DLACZEGO TRZEBA ROZMAWIAĆ Z WINDYKATOREM
Nie trzeba. Wiadomo, nasi rodzice uczą nas kultury wpajają nam zasady dobrego wychowania, a do takich należy z pewnością uprzejma rozmowa, jednakże osobom, którym zależy na świętym spokoju możemy powtórzyć ponownie – nie trzeba. Windykatorom zależy, żeby domniemani dłużnicy z nimi rozmawiali, bo w ten sposób próbują uzyskać przyznanie się do długu, zawarcie jakiejś ugody, obietnicę zapłaty itp. Wiele ludzi robi to tylko po to, żeby mieć święty spokój.
Jednakże każdy windykator, nawet najbardziej wytrwały, konsekwentnie ignorowany, przestanie w końcu dzwonić i zakłócać Wasz spokój.
Na pewno warto też być świadomym zagrożenia wynikającego z rozmowy z windykatorem – nie wiadomo, co stanie się z danymi osobowymi, które zostały mu przekazane. Ponadto rozmowy są nagrywane, zaś później taka rozmowa może zostać wykorzystana przeciwko Panu Stefanowi.
Podsumowując, z windykatorem warto rozmawiać tylko wtedy, gdy faktycznie powinno się zapłacić dług, którego żąda.

5. DZIESIĘĆ PRZYKAZAŃ BEZPIECZNEJ ROZMOWY
Rozmawiając z windykatorem warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które można skutecznie i bezpiecznie stosować w rozmowach.
Po pierwsze, nie podawaj swoich danych osobowych – nie wiesz z kim rozmawiasz.
Po drugie, żądaj przedstawienia się przez windykatora – imię, nazwisko, dane kontaktowe, kogo reprezentuje. Zawsze możesz prosić o podyktowanie, żeby zapisać. To znacznie wydłuża rozmowę i zmniejsza zapał windykatora.
Po trzecie, spróbuj zweryfikować dane windykatora. Oczywiście nie jest to możliwe, ale powtarzane w koło „skąd mam wiedzieć, że Pan jest osobą, za którą się podaje” powinno zniechęcić windykatora do dalszej rozmowy.
Po czwarte, jeżeli przyznasz się, że Ty to Ty (np. „Dzień dobry, czy rozmawiam ze Stefanem Dłużnym? Tak, przy telefonie, o co chodzi?), za żadne skarby nie podawaj innych swoich danych. Żadnej daty urodzenia, nr PESEL, miejsca zamieszkania, imienia psa, rozmiaru buta czy daty wypadnięcia ostatniego mleczaka. Żadnej!
Po piąte, nie wyrażaj zgody na nagrywanie rozmowy. Windykator musi poinformować o nagrywaniu (rozmowa jest „nagrywana”, „rejestrowana”, „zapisywana” itp.), zaś Ty możesz się na to nie zgodzić. Powtarzane do upadłego sformułowanie spowoduje, że windykator się po prostu rozłączy, bo rozmowy, której nie nagra, nie może potem wykorzystać np. w sądzie.
Po szóste, zaprotestuj przeciwko przetwarzaniu Twoich danych osobowych. „Nie wyrażam zgody na przetwarzanie danych osobowych” powtarzane w kółko również wystarczy do zakończenia rozmowy.
Po siódme, utrzymuj, że nic nie wiesz. Konsekwentne negowanie wysuwanych żądań i zasłanianie się niewiedzą/niepamięcią pozwoli zrozumieć windykatorowi, że traci czas. Ponadto nie obiecuj żadnych płatności tak długo, jak nie będziesz pewien, czy powinieneś zapłacić to, czego od Ciebie żąda windykator.
Po ósme, nie przejmuj się straszeniem sprawą sądową, komornikiem czy dodatkowymi opłatami. Jeżeli natomiast sądzisz, że groźby są realne, skontaktuj się z prawnikiem, który fachowo to oceni.
Po dziewiąte, w tzw. smartfonach jest możliwe blokowanie nr telefonów, dzięki czemu nawet nie będziemy wiedzieć, że ktoś dzwonił. A komfort jest znacznie większy.
Po dziesiąte, jeżeli masz możliwość, nie odbieraj telefonu. Nieodebrany telefon to brak rozmowy.

6. PROPONOWANE ODPOWIEDZI W ROZMOWIE
Poniżej przedstawiamy proponowany sposób konwersacji z windykatorem, który ma na celu doprowadzenie go do zakończenia rozmowy (niektóre z przymrużeniem oka, choć działają):
a) zanim podacie swoje dane, dowiedzcie się dokładnie z kim rozmawiacie:
– dzień dobry, jeszcze raz proszę powtórzyć (i tak do bólu, aż facet zmięknie i sam się rozłączy),
– kim Pan jest,
– skąd mam wiedzieć, że to na pewno Pan,
– nie znam Pana,
– nie podaję obcym swoich danych,
– nie wyrażam zgody na nagrywanie rozmowy,
– nie będę z Panem rozmawiał,
– proszę do mnie nie dzwonić,
– proszę pokazać legitymację służbową (facet zbaranieje!),
b) dowiedzcie się, skąd ma Wasze dane:
– skąd ma Pan moje dane,
– kiedy wyraziłem zgodę na dzwonienie do mnie,
– proszę pokazać dokument potwierdzający, że ma Pan moją zgodę,
– czy wie Pan z kim Pan rozmawia,
– kto Pana upoważnił do rozmowy,
c) jeżeli jednak już wdacie się w rozmowę i windykator chce informację, kiedy zapłacicie:
– skąd Pan wziął tą kwotę,
– jak to Pan obliczył,
– gdzie są dokumenty do sprawy,
– dlaczego nie otrzymałem tych dokumentów,
– proszę wysłać to do mojego prawnika, jak już go znajdę,
– nic nie podpiszę,
– nie mogę nic zapłacić, bo jest piątek (inny dzień),
d) odnośnie ewentualnego dalszego kontaktu:
– proszę więcej nie dzwonić,
– na drugi raz niech zadzwoni ktoś inny, bo Pan mówi niewyraźnie,
– jak będę miał coś do przekazania to zadzwonię,
– proszę dzwonić w poniedziałek między 12:40 a 12:45,
e) przerywniki, które mają na celu uprzykrzenie windykatorowi rozmowy:
– nie wiem,
– nie pamiętam,
– nie rozumiem,
– proszę się przedstawić, bo zapomniałem,
– nie mogę rozmawiać, bo mama śpi,
– proszę nie dzwonić, bo mama zabierze mi telefon,
– jaką ma Pan pogodę,
– zimno dziś tutaj,
– co sądzi Pan o ociepleniu klimatu,
– gdzie Pan widzi siebie za 10 lat,
– czy chce Pan kupić (…) bo kolega sprzedaje,
– popsuła mi się pralka, przyślecie kogoś do naprawy,
– ma Pan okazję kogoś pozdrowić, czas start!
– poczyta mi Pan?
Może nie każdy pochwala taki sposób rozmowy, ale musicie być świadomi tego, że walczycie o swój spokój, pieniądze (które można przeznaczyć chociażby dla dzieci) i poczucie sprawiedliwości.

7. RADZIMY SOBIE Z FIRMAMI WINDYKACYJNYMI.
Wskazane informacje są bardzo skondensowane, ale wyjaśniają sedno sprawy.
Z firmą windykacyjną można sobie poradzić, łącznie z zaprzestaniem telefonów, wyczyszczeniem BIKu, wpisów w biurach informacji gospodarczej itp. Jeżeli potrzebujesz pomocy w sporze z taką firmą, skontaktuj się z nami. W sile jest zawsze raźniej!
Możesz też opisać na grupie https://www.facebook.com/groups/309045379669950/?fb_dtsg_ag=AdwEvTpSv3MpakFTnxdNMYkpUAV1Wno76m9lvzNcqw9wUA%3AAdws0XZ4RIODZoRK6s3IwYMLkcvx7KhtJ0Dpjcab1FcgGQ swoją historię. Dzięki temu być może uda Ci się przestrzec innych lub pomóc im w podobnej sytuacji.


Komentarze do wpisu (1)

  • Bartbur
    15 października 2019

    Dzięki za wyjaśnienie. Ja wyjaśniłem swoją sprawę z EOS Ksi – nie było źle. Możliwe że przyda się ta wiedza w przyszłości. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *